Bank Pekao jest jedną z największych firm finansowych w Europie Środkowo-Wschodniej. Jest trzecim co do wielkości kredytodawcą w Polsce pod względem aktywów i ma ponad 5 milionów klientów.
Polski rząd próbuje renacjonalizować duże połacie sektora bankowego. Pozwoliłoby to rządowi prowadzić własną politykę kredytową, wybierając inwestycje z powodów politycznych, a nie warunków rynkowych.
Bank Pekao w Polsce działa od ponad 80 lat i jest częścią Grupy UniCredit, która zatrudnia ponad 160 000 pracowników i posiada sieć oddziałów w 22 krajach. Oferuje szereg usług, w tym pożyczki, depozyty i produkty ubezpieczeniowe dla osób fizycznych i firm.
Główne obszary działalności firmy to operacje skarbowe i rynkowe, karty kredytowe i usługi maklerskie, a także bankowość korporacyjna i inwestycyjna. Jest liderem rynku w Polsce i jednym z pięciu największych w Europie Środkowej pod względem kapitalizacji rynkowej.
Jej silna krajowa franczyza i doświadczony model biznesowy, w połączeniu z umiarkowanym apetytem na ryzyko, pozwalają jej generować stabilne zwroty oraz solidne pozycje kapitałowe i finansowe. Bank jest jednak również narażony na ryzyka w polskim środowisku operacyjnym.
Obejmuje to ocenę trafności ESG na poziomie „4” dla strategii zarządzania oraz podwyższone ryzyko interwencji w środowisku operacyjnym, które wpływa na jej zdolność do definiowania i realizacji strategii, a także wywierania trwałej presji na jej profil finansowy.
Ponadto, spółka jest również narażona na istotną presję na jakość aktywów ze wskaźnikiem kredytów zagrożonych powyżej 8% i współczynnikiem CET1 poniżej 13%. Jego rating może zostać obniżony, jeśli ta presja trwale wpłynie na profil finansowy banku.
Z drugiej strony pozytywnym perspektywom sprzyjają strategiczne inicjatywy spółki, w tym ambicja zostania najbardziej rentownym i efektywnym bankiem w Polsce do 2020 roku (ROE na poziomie 14,1% w 2020 roku wobec 3,2% w 2018 roku). Bank jest również zaangażowany w neutralność klimatyczną i wspiera uporządkowane przejście do gospodarki niskoemisyjnej.
Ponadto firma angażuje się w projekty z zakresu pomocy społecznej i ochrony zdrowia.Na przykład bank uruchomił inicjatywę „Pomagajmy sobie”, w ramach której pracownicy mogą przekazać 1% swojego podatku potrzebującym.
Inicjatywa sprawdziła się już w praktyce i oczekuje się, że będzie się rozwijać.Liczba pracowników ubiegających się o objęcie programem stale rośnie i szacuje się, że w niedalekiej przyszłości w programie weźmie udział około 29 000 pracowników.
Bank Pekao, członek grupy UniCredit, osiągnął znakomite wyniki w zakresie ROE (jeden z najwyższych wskaźników w Polsce) oraz C/I (poniżej 40%). Bank należy również do najbardziej wydajnych i odpornych w Europie.
Dzięki silnej kapitalizacji i profilowi ryzyka ma duże doświadczenie w spełnianiu wiodących na rynku standardów w obszarze zarządzania płynnością, odporności i środowiska operacyjnego. Jego niski koszt ryzyka, współczynnik kapitałowy i solidny bilans są kluczowymi czynnikami, które przyczyniły się do jego sukcesu jako jednego z 50 najbardziej odpornych banków w Europie w testach warunków skrajnych przeprowadzonych przez EBA.
Mimo ostatnich trudności Pekao jest stabilną spółką o sprawdzonym modelu biznesowym. Ma długą historię wspierania mikro, małych i średnich przedsiębiorstw portfelem kredytów i depozytów oraz atrakcyjną strukturą kredytów.
Ponadto Pekao mocno wspiera przedsiębiorczość kobiet. Firma prowadzi znaczący program inwestycyjny skierowany do start-upów prowadzonych przez kobiety w Polsce.
Firma angażuje się również w projekty promujące odnawialne źródła energii i zrównoważony rozwój. W przeszłości współpracowała z polskimi firmami, takimi jak Green Genius, wiodąca firma zajmująca się energią odnawialną, która planuje budowę pierwszej biogazowni w Turowcu w województwie lubelskim.
Jest to dobry przykład udanego projektu wspieranego przez instytucję europejską, Europejski Fundusz Inwestycyjny. Bank podpisał z EFI umowę COSME na zwiększenie dostępnego limitu gwarancyjnego o 8,4 mld zł.
Nowa umowa umożliwi Pekao oferowanie kredytów małym i średnim przedsiębiorstwom w Polsce. Będzie również promować przedsiębiorczość kobiet, ponieważ 20 procent środków CEB jest przeznaczonych na firmy kierowane przez kobiety.
Bank Pekao działa jako jedna z największych grup bankowych w Europie Środkowo-Wschodniej. Jest bankiem uniwersalnym i świadczy kompleksowe usługi dla ponad 5,9 mln klientów.
Udzielanie wsparcia finansowego mikro, małym i średnim przedsiębiorstwom jest kluczowym elementem działalności Banku Pekao w Polsce. Grupa wspiera polskich przedsiębiorców oferując im preferencyjne finansowanie.
Europejski Bank Inwestycyjny (EBI) udzielił pożyczki w wysokości 132 mln euro Pekao Leasing, spółce zależnej Banku Pekao. Pożyczka ma pomóc MŚP, spółkom o średniej kapitalizacji oraz podmiotom sektora publicznego w Polsce.
Pekao Leasing od momentu powstania jest wiarygodnym źródłem finansowania dla małych i średnich przedsiębiorstw oraz podmiotów sektora publicznego. Oferuje leasing szerokiej gamy aktywów, w tym sprzętu biurowego i pojazdów. Spółka działa na podstawie gwarancji Banku Pekao.
Dla wielu MŚP leasing jest jedyną dostępną formą długoterminowego finansowania inwestycji. Jest także skutecznym narzędziem rozwiązywania problemów, które ich dotyczą.
Aby to wesprzeć, UniCredit wprowadził w banku Pekao takie elementy jak innowacyjność produktowa, nowoczesne kanały dystrybucji oraz kompleksowy model obsługi klienta. Wdrożyła również nowe systemy informatyczne wspierające działalność operacyjną Pekao.
Innowacje te przyczyniły się do poprawy pozycji jakościowej Banku oraz wzmocniły jego konkurencyjność na rynku kapitałowym w Polsce. Ponadto świadczyły o zdolności inwestora strategicznego do integrowania swojej polityki z działalnością całego banku.
Bank z kolei otrzymał od włoskiej instytucji finansowej wiedzę dotyczącą rozwoju usług biznesowych w Polsce. Dzięki temu 500 account managerów rozpoczęło obsługę firm i wykorzystano zaawansowane systemy do zarządzania kontaktami z nimi.
Ponadto wiedza i doświadczenie włoskiego banku pomogły Pekao usprawnić procesy kredytowe (metody gwarancyjne i systemy wczesnego ostrzegania). Procesy te dorównywały najnowszym osiągnięciom w tej dziedzinie w skali globalnej.
W efekcie tego Grupa Banku Pekao uzyskała znaczącą przewagę na rynku polskim, aw szczególności w obszarze kredytowania małych i średnich przedsiębiorstw. Bankowi udało się również zrealizować plany rozwojowe i utrzymać wymagany poziom adekwatności kapitałowej.
Złożenie wniosku NIE wpływa na Twoją zdolność kredytową!
Brak sprawdzania zdolności kredytowej.